Co jsou to laserové tiskárny?

Jsou rychlé, tiché a levné na provoz. Laserové tiskárny se zkrátka staly téměř povinným vybavením každé kanceláře. Skvěle totiž fungují hlavně tam, kde je potřeba tisknout velké množství dokumentů – cenou za tisk totiž poráží inkoustové tiskárny hlavně v oblasti černobílého tisku.

I když inkoustová tiskárna je stále nepřekonatelná při tisku fotografií a barevných obrázků, laserový tisk zase vypadá lépe, když potřebujeme vytisknout obyčejný text. Písmenka jsou ostřejší a výraznější. Tím ale výhody laserových tiskáren nekončí. Když si na fakturu vyjetou z laserové tiskárny vylijete limonádu, nestane se zas tak nic hrozného, zatímco inkoust se rozteče. A pokud svou tiskárnu i na pár měsíců opustíte, nestane se vám, že po návratu domů musíte shánět novou náplň, protože ta stará vyschla. Tonertotiž nevysychá.

A jak vůbec laserový tisk funguje? Laser osvítí světlocitlivý válec na místech, která budou tisknout. Na tato místa se díky sníženému elektrickému odporu přichytí toner, který pak tiskárna tlakem a vysokou teplotou na papír zapeče. Pak tiskárna setře zbytky toneru z válce a speciální žárovka nabije válec do původního stavu. Laserová tiskárna přitom vůbec není nová záležitost. Na principu laserového tisku fungovala už první kopírka Xerox v roce 1949 a první laserová tiskárna spatřila světlo světa v roce 1971. Za tu dobu se ovšem mnohé změnilo: stále se snižuje jak pořizovací cena tiskárny, tak i cena tisku jako takového.

Laserový tisk se jednoznačně vyplatí tam, kde se tisknou hlavně černobílé dokumenty – tedy hlavně pro běžnou kancelářskou agendu, ale i v domácnostech. Levnou černobílou laserovou tiskárnu už pořídíme za cenu do 2000 Kč a když chceme náklady za tisk srazit na minimum, tak s kompatibilní náplnívytiskneme jednu stránku i třeba za 25 haléřů. Co se týká barevného tisku, před několika lety vyšel laserový tisk mnohem dráž, v současné době se ovšem rozdíly mezi inkoustovými a laserovými tiskárnami stírají a záleží především na uživateli, jaký typ tisku mu více vyhovuje.

Mezi další výhody laserových tiskáren patří obecně větší výdrž stroje a menší nutnost investic do servisu a oprav. Ovšem na závěr najdeme i jednu malou nevýhodu – oproti kompaktnějším inkoustovým tiskárnám vám ty laserové zaberou na stole víc místa.

I když v angličtině má slovo cartridge spoustu významů, u nás v Česku se vžilo hlavně jako označení pro náplň do inkoustové tiskárny. Řečeno polopatě jsou to kazety naplněné inkoustem, a to buď modrým, červeným, žlutým nebo černým. A přitom se mohou svojí konstrukcí výrazně lišit podle typu tiskárny, skoro bychom mohli říci – každý pes, jiná ves.

Inkoustový tisk je oblíbený hlavně mezi lidmi, kteří rádi tisknou barevné obrázky – oproti laserovým tiskárnám jsou ty inkoustové často nejenom levnější, ale kvalitní barevný inkoustový tisk vypadá jednoznačně skvěle a při použití fotopapíru prakticky exkluzivně. Na druhou stranu právě nákup cartridge neboli inkoustové náplně vám může lézt do peněz víc než toner, i když už to zdaleka není tak absolutní pravda jako ještě před několika lety – jak ukázal například průzkum dTestu . Mezi další nevýhody inkostouvých cartridgí patří i možné zasychání inkoustu v tryskách. Tomu se moderní tiskárny brání tak, že trysky pravidelně čistí odstříknutím trochy inkoustu. Když pak tisknete většinou černobíle, může se stát, že vám barevná náplň po čase dojde, aniž byste ji příliš využili.

Cartridge jsou naplněné inkousty podle barevného modelu CMYK (Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Key – černá), přitom do některých tiskáren se vyrábí i kazety s pár dalšími odstíny těchto základních barev. Konstrukčně se cartridge liší jak podle technologie tisku, tak i podle typu tiskárny. Technologie rozlišujeme v podstatě dvě – termální (používají HP, Cannon a většina dalších tiskáren) a piezoelektrickou(Epson). V termální inkoustové tiskárně se inkoust zahřeje k bodu varu, vytvoří se bublina, která se protlačuje tryskou a když bublina praskne, „vyprskne“ miniaturní kapičku inkoustu na papír. Piezoelektrická technologie pracuje s piezo krystaly, které reagují pohybem na elektrický náboj a tím buď z trysky inkoust vytlačí anebo umožní jeho nasátí.

Tím ale rozdíly nekončí – existují cartridge, které mají kromě zásobníků na inkoust i své vlastní trysky, krystaly nebo topná tělíska , případně i čip pro komunikaci s tiskárnou (např. většina tiskáren HP). Na druhou stranu například tiskárny Epson používají vlastní tiskové hlavy a doplňuje se do nich pouze kazeta s inkoustem.