Slovníček: co je to cartridge?

když v angličtině má slovo cartridge spoustu významů, u nás v Česku se vžilo hlavně jako označení pro náplň do inkoustové tiskárny. Řečeno polopatě jsou to kazety naplněné inkoustem, a to buď modrým, červeným, žlutým nebo černým. A přitom se mohou svojí konstrukcí výrazně lišit podle typu tiskárny, skoro bychom mohli říci – každý pes, jiná ves. .

Inkoustový tisk je oblíbený hlavně mezi lidmi, kteří rádi tisknou barevné obrázky – oproti laserovým tiskárnám jsou ty inkoustové často nejenom levnější, ale kvalitní barevný inkoustový tisk vypadá jednoznačně skvěle a při použití fotopapíru prakticky exkluzivně. Na druhou stranu právě nákup cartridge neboli inkoustové náplně vám může lézt do peněz víc než toner, i když už to zdaleka není tak absolutní pravda jako ještě před několika lety – jak ukázal například průzkum dTestu . Mezi další nevýhody inkostouvých cartridgí patří i možné zasychání inkoustu v tryskách. Tomu se moderní tiskárny brání tak, že trysky pravidelně čistí odstříknutím trochy inkoustu. Když pak tisknete většinou černobíle, může se stát, že vám barevná náplň po čase dojde, aniž byste ji příliš využili.

Cartridge jsou naplněné inkousty podle barevného modelu CMYK (Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Key – černá), přitom do některých tiskáren se vyrábí i kazety s pár dalšími odstíny těchto základních barev. Konstrukčně se cartridge liší jak podle technologie tisku, tak i podle typu tiskárny. Technologie rozlišujeme v podstatě dvě – termální (používají HP, Cannon a většina dalších tiskáren) a piezoelektrickou (Epson). V termální inkoustové tiskárně se inkoust zahřeje k bodu varu, vytvoří se bublina, která se protlačuje tryskou a když bublina praskne, „vyprskne“ miniaturní kapičku inkoustu na papír. Piezoelektrická technologie pracuje s piezo krystaly, které reagují pohybem na elektrický náboj a tím buď z trysky inkoust vytlačí anebo umožní jeho nasátí.

Tím ale rozdíly nekončí – existují cartridge, které mají kromě zásobníků na inkoust i své vlastní trysky, krystaly nebo topná tělíska , případně i čip pro komunikaci s tiskárnou (např. většina tiskáren HP). Na druhou stranu například tiskárny Epson používají vlastní tiskové hlavy a doplňuje se do nich pouze kazeta s inkoustem. Konstrukční výhodou některých cartridgí je také možnost dolít do nich znovu inkoust, aniž byste museli kupovat novou cartridge. Za tímto účelem se vyrábějí speciální pomůcky – tzv. refill kity.

Prázdné cartridge je sice možné vyhodit do popelnice, ale pokud máte prázdnou originální náplň, většinou ji můžete zaslat zpátky prodejci www.obchod-setrilek.cz.