Co je to toner?

Většina z nás zná toner jako černý prášek, který vypadá jako saze, ale špiní ještě mnohem víc. Majitelé barevných tiskáren také ví, že existuje i toner červený, žlutý a modrý. A časem se slovo toner začalo používat i pro kazetu, která toner obsahuje a kterou občas potřebujeme v naší tiskárně vyměnit. Jak tedy funguje tisk v laserových tiskárnách, tj. tiskárnách, které používají právě toner? .

Pamětníci si možná ještě vzpomenou na doby, kdy si z obchodu přinesli lahev s tonerem a pak ho čekalo napínavé sypání do zvlášní nádrže v tiskárně. Když se nezadařilo, čekal je celkem náročný úklid – a s trochou smůly se pak prášek podobný pudru nesmazatelně zapsal na koberec v kanceláři. A z čeho že se toner vyrábí? V současné době tvoří tonerový prášek z více než poloviny miniaturní plastové částečky (0,005-0,015 mm) citlivé na teplo, pak překvapivě rez neboli oxidželezitý, pigment pro dodání barvy a jiné zajímavé ingredience jako například namletý písek a vosk, které celou směs drží pohromadě.

A jak se tento prášek promění v úhledný tisk? Kovový válec pokrytý vrstvou polovodiče je laserem osvícený v místech, která budou tisknout. Tím se v těchto bodech sníží elektrický odpor a toner nabitý stejně jako válec se přichytí pouze na tato místa – zbytek válce totiž toner logicky odpuzuje. Tlakem a vysokou teplotou (od 180 ˚C) se pak toner zapeče na papír a je to. Pak přijde na řadu mechanický stěrač, který setře zbytky toneru z válce a žárovka, která válec vrátí do původního stavu nabití.

Dokud toner tiskne, je všechno v pořádku. Když se ale kazeta vyprázdní, řada z nás neví, co s ní. Ano, jako fyzická osoba ji můžete hodit do popelnice nebo kontejneru – nejde o nebezpečný odpad. Ale vzhedem k tomu, že ročně takhle v ČR končí na skládkách a ve spalovnách stovky tisíc tonerů, je dobré vědět, že existuje i cesta šetrnější k přírodě. V případě kompatibilních tonerů je už situace složitější a do ekologické likvidace musíte bohužel občas i investovat – například do poštovného za balíček firmě, která tonery ekologicky zlikviduje.