Co jsou kompatibilní náplně do tiskárny?

I třikrát nižší cena – to je hlavní důvod, proč si do tiskárny koupit tzv. kompatibilní nebo také alternativní náplň. A přitom kvalitou se od originální náplně nemusí skoro vůbec lišit. Nákup má asi jen jednu nevýhodu: pokud ji kupujete poprvé od neověřeného prodejce, riskujete – nejen to, že poškodíte svoji tiskárnu, ale v sázce je i vaše zdraví.

Kompatibilní náplň do tiskárny je inkoustová nebo tonerová cartridge, kterou jednoduše řečeno nevyrobil výrobce vaší tiskárny (anebo výrobce jím určený). A i když se to výrobcům originálních náplní nemusí líbit, odhaduje se, že alternativní tonery a inkousty už obsadily zhruba čtvrtinu světového trhu. A není divu – ceny jsou opravdu o mnoho nižší.

Například máte doma černobílou tiskárnu HP LaserJet a pídíte se po novém toneru. Zjistíte, že zatímco originální náplň vyjde cca na 1700 Kč, alternativní kazetu pořídíte třeba i za pětistovku (např. v www.obchod-setrilek.cz). Jaký je tedy vlastně mezi kompatibilní a originální náplní rozdíl? Originální náplně jsou jednoduše sakumprásk úplně nové a při jejich nákupu máte jistotu, že všechno bude šlapat, jak má.

Kompatibilní náplně pak jsou buď také komplet nové anebo renovované. A renovovaná náplň je náplň už použitá a upravená pro nové použití. A tady se dostáváme do místa, kde můžete narazit. V ideálním případě totiž výrobce vymění téměř všechny „vnitřnosti“ renovované kazety, ovšem pořád se najdou i dobrodruzi, kteří třeba jen dosypou toner vyvrtanou dírkou a mají hotovo.

Se špatnou náplní do tiskárny neušetříte

Nekvalitní kompatibilní náplň pak může mít například už použitý obptický válec. Sice s ní potom tisknete, ale cartridgi brzo „dojde šťáva“ a vytisknete s ní třeba jen 25 % udávaného množství. Anebo používáte tiskárnu, která vyžaduje, aby měla náplň čip. Vy si pak koupíte alternativní náplň bez čipu s ujištěním prodejce, že to jde přeci snadno přelepit z originální kazety. A vy přijdete na to, že to zas tak jednoduché není a tiskárna vám cartridge odmítne. Problém může být i nekvalitní toner, který se po tisku odlupuje nebo rozmazává. A nadýchat se vysypaného toneru z nedobře renovované kazety vašim plicím určitě neprospěje.

Jak tedy koupit kompatibilní náplň a přitom co nejmíň riskovat? Asi nejjednodušší a nejrychlejší cesta je zorientovat se podle nezávislých recenzí zákazníků internetových obchodů (jednou z možností je Heureka). Samozřejmě čím více pochvalných názorů, tím lépe. Dalším dobrým vodítkem bývá to, zda náplně splňují některé z norem, například ISO 19752, která stanovuje výtěžnost laserových kazet.